TELEFON

504 822 236

NAPISZ DO NAS:

adwokat@kancelaria-belchatow.pl

KANCELARIA CZYNNA:

od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00

WIBOR przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

WIBOR przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

11 czerwca 2025 r. przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbyła się rozprawa dotycząca kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na wskaźniku WIBOR. Sprawa została zainicjowana przez polski sąd, który zwrócił się z pytaniami prejudycjalnymi, kwestionując m.in. sposób informowania konsumentów o mechanizmie ustalania stawki oraz możliwość kontynuowania umowy po wyeliminowaniu WIBOR-u.

Podczas rozprawy swoje stanowiska przedstawili przedstawiciele stron, rządów kilku państw oraz Komisji Europejskiej. Większość uczestników postępowania – z wyjątkiem strony konsumenckiej – wskazywała, że wskaźnik WIBOR jako tzw. kluczowy wskaźnik referencyjny, objęty rozporządzeniem BMR, nie powinien być oceniany pod kątem abuzywności.

Zupełnie odmiennie sprawę przedstawiała strona konsumencka, wskazując, że problemem nie jest legalność WIBOR-u, lecz brak dostatecznych informacji przekazywanych kredytobiorcom. Według tej argumentacji, konsumenci nie byli rzetelnie informowani o sposobie wyliczania oprocentowania, co uniemożliwiało podjęcie świadomej decyzji o zaciągnięciu zobowiązania.

Opinia Rzecznika Generalnego TSUE ma zostać ogłoszona 11 września 2025 r., a wyrok Trybunału najprawdopodobniej zapadnie w pierwszej połowie 2026 r. Może on mieć kluczowe znaczenie dla tysięcy toczących się w Polsce spraw dotyczących kredytów złotowych powiązanych ze stawką WIBOR.

 

Istotny wyrok TSUE w sprawie sankcji kredytu darmowego (SKD)

Istotny wyrok TSUE w sprawie sankcji kredytu darmowego (SKD)

 

13 lutego 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-472/23 (Lexitor sp. z o.o. przeciwko Alior Bank S.A.), który może wpłynąć na polski rynek kredytowy. Orzeczenie odnosi się do sankcji kredytu darmowego (SKD) i dotyczy obowiązków informacyjnych kredytodawców wobec konsumentów.

Sprawa trafiła do TSUE na skutek wniosku prejudycjalnego złożonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, który rozpatrywał sprawę dotyczącą kredytu konsumenckiego. Wątpliwości sądu dotyczyły interpretacji przepisów unijnych w trzech kluczowych aspektach:

WIBOR  - oprocentowanie ważność umowy

WIBOR - oprocentowanie ważność umowy

Warsaw Interbank Offered Rate w skrócie WIBOR jest kluczowym wskaźnikiem w polskim systemie finansowym, który odgrywa fundamentalną rolę w ustalaniu wysokości oprocentowania kredytów i depozytów bankowych. Jego wartość, aktualizowana codziennie o przez GPW Benchmark S.A., bazuje na ofertach zakupu i sprzedaży krótkoterminowych kredytów międzybankowych. W praktyce, WIBOR wpływa na koszt kredytów w złotówkach, zarówno hipotecznych, jak i gotówkowych, poprzez zmienne oprocentowanie składające się z marży banku oraz wskaźnika WIBOR, który może być aktualizowany co 1, 3, 6 a nawet 12 miesięcy.

Kres bezumownemu korzystaniu z kapitalu przez banki

Kres bezumownemu korzystaniu z kapitalu przez banki

Ostatnie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) - wyrok z dnia 07.12.2023 r., sygnatura C-140/22 oraz wyrok z dnia 15.06.2023 r., sygnatura C-520/21 – wpłynęły na ukształtowanie interpretacji prawnej w zakresie możliwości skutecznego domagania się przez Bank wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału. Oba wyroki, silnie akcentując konieczność ochrony konsumenta, stawiają pod znakiem zapytania dotychczasową praktykę banków polegającą na domaganiu się odsetek za bezumowne korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej.

Sankcja Kredyt Darmowego

Sankcja Kredyt Darmowego

Kredyty i pożyczki są popularnymi usługami finansowymi, które umożliwiają realizację marzeń i planów życiowych. Jednakże wielokrotnie zdarzaj się sytuacje, w których podmiot udzielający umowy pożyczki czy kredytu nadużywa swoją dominującą role na rynku usług finansowych i tym samym kształtuje prawa i obowiązki konsumenta w sposób niezgody z dobrymi obyczajami oraz przepisami prawa.